چگونگی فرستادن ایمیل و دیگر کاربردهای متن فارسی نوشته شده با بهنویس

پس از نگارش متن فارسی با بهنویس کاربردهای گوناگونی برای آن وجود دارد:

فرستادن ایمیل

برای ارسال نامه بطور مستقیم از سایت بهنویس میتوانید روی دکمهٔ send farsi email buttonدر زیر ویرایشگر فارسی‌ کلیک کنید. سپس ایمیل خود و دوستان خود را در صفحهٔ باز شده وارد کرده و دکمهٔ "ارسال نامه" را فشار دهید:

snapshot of behnevis farsi email dialog

برای ارسال ایمیل از سایت‌های yahoo و gmail و امثال آنها کافیست متن فارسی را از سایت بهنویس کپی کرده و در ایمیل خود بچسبانید. از آنجا که متن با استاندارد جهانی یونی‌کد نوشته شده است برای دیدن آن نیازی به فونت مخصوص وجود ندارد.

گیرندهٔ نامهٔ شما در اکثر موارد نباید مشکلی در دیدن نامهٔ شما داشته باشد. البته با توجه به وجود راه‌های متعدد دسترسی به ایمیل و سیستم عامل‌های مختلف نمیتوان رأی کلی در این مورد صادر کرد و در صورتی که گیرنده نامهٔ شما را به صورت بهم ریخته مشاهده کرد کافیست که encoding دیدن نامه را به UTF8  تغییر دهد. به طور مثال برای دیدن ایمیل فارسی در برنامهٔ Thunderbird لطفا به صورت زیر عمل کنید.

thunderbird encoding

ذخیرهٔ متن به صورت فایل در کامپیوتر

شما میتوانید متن فارسی یا لاتین نوشته شده در ویرایشگر بهنویس را با فرمت doc. مخصوص برنامهٔ MS Word ذخیره کنید. برای این کار لطفا روی آیکونsave iconدر نوار ابزار آن ویرایشگر کلیک کنید.

روش بهتر ارسال ایمیل فارسی‌ با Gmail

اگر از Gmail استفاده می‌کنید، میدانید که ایمیل‌های فارسی‌ بعضی‌ وقتها (مخصوصا هنگامی که دارای نقطه و یا حروف لاتین باشند) به درستی‌ نمایش داده نمیشوند. دلیل این امر این است که Gmail به طور پیش فرض جهت خواندن پاراگرف‌های متن را از چپ به راست فرض می‌کند اما متن فارسی‌ از راست به چپ خوانده میشود.

برای حل این مشکل باید امکان تغییر جهت خواندن متن در Gmail فعال شود. برای این کار ابتدا به بخش Settings حساب Gmail خود رفته و سپس در زیر قسمت General روی Show all language options کلیک کنید:

gmail right to left

سپس روی Right-to-left editing suport on کلیک کرده و در زیر صفحه دکمهٔ save را فشار دهید:

gmail right to left step 2

اکنون دو دکمهٔ جدید در هنگام ارسال ایمیل با Gmail پدیدار میشوند که با استفاده از آنرا جهت خواندن متن در هر پاراگراف قابل تغییر است:

final gmail right to left